P1500EALAP
P1500EALAP
P1500EALAP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1500EALAP
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    THYRISTOR 140V 150A TO226-2
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
  • Delivery Services
140V Off-State 150 A Ipp TVS Thyristor TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Quick Inquiry
P1500EALAP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - Thyristors
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series SIDACtor®
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Voltage - Breakover 180V
Voltage - Off State 140V
Voltage - On State 4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs) 150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 45 A
Current - Hold (Ih) 150 mA
Number of Elements 1
Capacitance 40pF
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Supplier Device Package TO-92-2
Base Product Number P1500
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P1500EALAP P1500EALAP P1500EA P1500EA
Part Number P1500EALAP P1500EALAP P1500EA P1500EA
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2 THYRISTOR 140V 150A TO226-2