P160-472GS
P160-472GS
P160-472GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P160-472GS
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 715MA 240MOHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
4.7 µH Unshielded Inductor 715 mA 240mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P160-472GS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series P160
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 715 mA
Current - Saturation (Isat) 707mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)