P600L-72-7.0
Manufacturer
AEM, Inc.Description
FUSE, HIGH REL, 72V; 7.0A
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Box
Request for Quotation
P600L-72-7.0
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
7 A AC 72 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
P600L-72-7.0
| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | AEM, Inc. |
| Series | P600L |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 7 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 72 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial, Box |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | - |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.280" L x 0.145" W x 0.270" H (7.11mm x 3.68mm x 6.86mm) |