P6KE56-E3/54
P6KE56-E3/54
P6KE56-E3/54
  • Delivery Services
80.5V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Quick Inquiry
P6KE56-E3/54
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45.4V
Voltage - Breakdown (Min) 50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 80.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Base Product Number P6KE56
Unidirectional Channels 1
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO204AC 600W, 56V, UNIDIRECTIONAL, TVS TVS DO15 45.4V 600W UNIDIR TVS DIODE 47.8VWM 80.85V DO204AC