P6KE56A-AT/B
P6KE56A-AT/B
P6KE56A-AT/B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P6KE56A-AT/B
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    P6KE, DO-204AC, 47.8V, 77V, AUTO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Delivery Services
77V Clamp 7.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
Quick Inquiry
P6KE56A-AT/B
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer YAGEO
Series P6KE-AT
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Base Product Number -
Unidirectional Channels 1
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Micro Commercial Co YAGEO Taiwan Semiconductor Corporation Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description Interface TVS DO-204AC 47.8V 77V AUTO 600W, 56V, UNIDIRECTIONAL, TVS TVS DO15 45.4V 600W UNIDIR