PBA150F-5-GN
PBA150F-5-GN
PBA150F-5-GN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBA150F-5-GN
  • Description
    AC/DC CONVERTER 5V
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PBA150F-5-GN
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series PBA (150W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 30 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 86%
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.61" L x 1.34" W x 3.66" H (167.9mm x 34.0mm x 93.0mm)
Approval Agency CE, cURus, TUV
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) -
Features -
Standard Number -
Base Product Number PBA150
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PBA150F-5-G PBA150F-5-GN1 PBA150F-5-GR PBA150F-5-GTN
Part Number PBA150F-5-G PBA150F-5-GN1 PBA150F-5-GR PBA150F-5-GTN
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 5V AC/DC CONVERTER 5V AC/DC CONVERTER 5V AC/DC CONVERTER 5V
Series PBA (150W) PBA (150W) PBA (150W) PBA (150W)