PBH-5R60-F1-1.0
PBH-5R60-F1-1.0
PBH-5R60-F1-1.0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PBH-5R60-F1-1.0
  • Manufacturer
    Isabellenhuette USA
  • Description
    RESISTOR - ISA-PLAN THROUGH-HOLE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-247-2
  • Delivery Services
5.6 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor TO-247-2 Moisture Resistant
Quick Inquiry
PBH-5R60-F1-1.0
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Isabellenhuette USA
Series PBH
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5.6 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition -
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case TO-247-2
Supplier Device Package TO-247
Size / Dimension 0.610" L x 0.175" W (15.50mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 1.012" (25.70mm)