PC796-1C-C2-24S-N-X
PC796-1C-C2-24S-N-X
PC796-1C-C2-24S-N-X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PC796-1C-C2-24S-N-X
  • Manufacturer
    Picker Components
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Quick Inquiry
PC796-1C-C2-24S-N-X
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer Picker Components
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) -
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 2 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 2.3W
Coil Resistance 250 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 96 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PC796-1C-C2-24S-N-X PC792A-1A-C-12S-N-X PC792A-1A-C-12S-N-X PC792A-1A-C-24S-N-X
Part Number PC796-1C-C2-24S-N-X PC792A-1A-C-12S-N-X PC792A-1A-C-12S-N-X PC792A-1A-C-24S-N-X
Manufacturer Picker Components Picker Components Picker Components Picker Components
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V