PCT22/4BK
PCT22/4BK
PCT22/4BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCT22/4BK
  • Manufacturer
    Nemco
  • Description
    CAP TANT 22UF 10% 4V 1411
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1411 (3528 Metric)
  • Delivery Services
22 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric)
Quick Inquiry
PCT22/4BK
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Nemco
Series PCT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)