PDQE15-Q48-S24-U
PDQE15-Q48-S24-U
PDQE15-Q48-S24-U
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PDQE15-Q48-S24-U
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC/DC CONVERTER 24V 20W
  • Delivery Services
Open Frame DC DC Converter 1 Output 24V 625mA 75V Input
Quick Inquiry
PDQE15-Q48-S24-U
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series PDQE15-U (15W)
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 625mA
Power (Watts) 15W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91%
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (54.9mm x 52.3mm x 19.1mm)