PF2203-3K6F1
PF2203-3K6F1
PF2203-3K6F1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PF2203-3K6F1
  • Manufacturer
    Riedon products by Bourns
  • Description
    RES 3.6K OHM 1% 35W TO220
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-220-2
  • Delivery Services
3.6 kOhms ±1% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Quick Inquiry
PF2203-3K6F1
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Riedon products by Bourns
Series PF2200
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.6 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 35W
Composition Thin Film
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case TO-220-2
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)