PF2472-1K8F1
Manufacturer
Riedon products by BournsDescription
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-2
Request for Quotation
PF2472-1K8F1
lmages are for reference only.PF2472-1K8F1
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM
DatasheetTO-247-2
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1.8 kOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
PF2472-1K8F1
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Riedon products by Bourns |
| Series | PF2470 |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 1.8 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 100W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |