PF2472-30RF1
Manufacturer
Riedon products by BournsDescription
RES 30 OHM 1% 100W TO247
Request for Quotation
PF2472-30RF1
lmages are for reference only.PF2472-30RF1
RES 30 OHM 1% 100W TO247
Delivery Services
30 Ohms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
PF2472-30RF1
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 30 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 100W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |