PFC10-50KF1
PFC10-50KF1
PFC10-50KF1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PFC10-50KF1
  • Description
    RES SMD 50K OHM 1% 25W PFC10
  • Delivery Services
50 kOhms ±1% 25W Chip Resistor PFC10 (TO-126 SMT) Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
PFC10-50KF1
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 25W
Composition Thick Film
Features Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)