PFR05S-7322-FNH
PFR05S-7322-FNH
PFR05S-7322-FNH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PFR05S-7322-FNH
  • Description
    RES SMD 73.2 KOHM 1% 1/16W 0402
  • Delivery Services
73.2 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Quick Inquiry
PFR05S-7322-FNH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 73.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)