PFS35-39RF1
PFS35-39RF1
PFS35-39RF1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PFS35-39RF1
  • Description
    RES SMD 39 OHM 1% 35W TO263 DPAK
  • Delivery Services
39 Ohms ±1% 35W Chip Resistor Non-Standard DPAK Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
Quick Inquiry
PFS35-39RF1
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 39 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 35W
Composition Thin Film
Features Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)