PHT1206Y1002BGT
PHT1206Y1002BGT
PHT1206Y1002BGT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PHT1206Y1002BGT
  • Manufacturer
    Vishay Sfernice
  • Description
    RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
10 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Quick Inquiry
PHT1206Y1002BGT
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Vishay Sfernice
Series PHT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 215°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.120" L x 0.063" W (3.06mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)