PJA100F-48-R
PJA100F-48-R
PJA100F-48-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PJA100F-48-R
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 101W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PJA100F-48-R
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series PJA (100W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.1 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 89%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.29" L x 1.61" W x 3.82" H (109.0mm x 40.9mm x 97.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 101W