PJA600F-48-C
PJA600F-48-C
PJA600F-48-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PJA600F-48-C
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 600W
  • Delivery Services
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PJA600F-48-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series PJA (600W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 12.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 88%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.46" L x 4.72" W x 2.40" H (214.9mm x 119.9mm x 61.0mm)
Approval Agency CE, CSA, cURus, DEMKO, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W