PJRX24AD
PJRX24AD
PJRX24AD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PJRX24AD
  • Manufacturer
    Crouzet
  • Description
    RELAY IMPULSE DPDT 10A 24V
  • Delivery Services
Impulse Relay DPDT (2 Form C) 24VAC/DC Coil Socketable
Quick Inquiry
PJRX24AD
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Crouzet
Series JR
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VAC/DC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Load - Max Switching 2200VA, 80W
Coil Current -
Coil Type Latching, Single Coil
Features Lighted Indicator
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage -
Must Release Voltage -
Operate Time -
Release Time -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C