PK-2410TD750-R
PK-2410TD750-R
PK-2410TD750-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PK-2410TD750-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE BRD MT 750MA 250VAC 60VDC
  • Package
    2-SMD, Square End Block
  • Delivery Services
750 mA 250 V AC 60 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Quick Inquiry
PK-2410TD750-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series 2410TD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 750 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 60 V
Response Time Slow Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t -
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
Base Product Number 2410TD
DC Cold Resistance 0.235 Ohms