PK2F471MND2551
PK2F471MND2551
PK2F471MND2551
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PK2F471MND2551
  • Manufacturer
    Chinsan (Elite)
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
470 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PK2F471MND2551
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chinsan (Elite)
Series PK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 315 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.087" (53.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PK2F471MND2551 PK2F681MND3050 25YXM100MEFR6.3X11 16PX100MEFCTA5X11
Part Number PK2F471MND2551 PK2F681MND3050 25YXM100MEFR6.3X11 16PX100MEFCTA5X11
Manufacturer Chinsan (Elite) Chinsan (Elite) Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH