PL00U-301-10PM8-2
PL00U-301-10PM8-2
PL00U-301-10PM8-2
  • Delivery Services
1 Position Rectangular Receptacle Connector Solder
Quick Inquiry
PL00U-301-10PM8-2
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Free Hanging-Panel Mount
Manufacturer Amphenol Technical Products International
Series PowerLok™
Packaging Bag
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket, Power
Number of Positions 1
Pitch -
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Locking Ramp
Cable Termination Solder
Wire Type -
Wire Gauge -
Features Mounting Flange
Contact Finish -
Contact Finish Thickness -
Color Yellow
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT 10MM POWERLOK SINGLE WAY RECEPTA POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT FLAT