PL10X-501-B
PL10X-501-B
PL10X-501-B
  • Delivery Services
1 Position Rectangular Plug Connector Crimp
Quick Inquiry
PL10X-501-B
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Free Hanging-Panel Mount
Manufacturer Amphenol Technical Products International
Series PowerLok™
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Male Pin, Power
Number of Positions 1
Pitch -
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Latch Lock
Cable Termination Crimp
Wire Type -
Wire Gauge -
Features -
Contact Finish -
Contact Finish Thickness -
Color Orange
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description 14.0 MM POWERLOK SINGLE WAY BLIN POWERLOK 10MM G2 1POS RCPT M8 ST 10MM POWERLOK 2 WAY PLUG R/A FOR 10MM POWERLOK SINGLE WAY PLUG ST