PL2W471MN63540E
PL2W471MN63540E
PL2W471MN63540E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PL2W471MN63540E
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 282mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PL2W471MN63540E
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 282mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.874 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PL2W471MN63540E PL2W471MND3040 25YXM100MEFR6.3X11 16PX100MEFCTA5X11
Part Number PL2W471MN63540E PL2W471MND3040 25YXM100MEFR6.3X11 16PX100MEFCTA5X11
Manufacturer Chinsan (Elite) Chinsan (Elite) Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH