PMA60F-5-N
Manufacturer
Cosel USA, Inc.Description
AC/DC CONVERTER 5V
Request for Quotation
PMA60F-5-N
lmages are for reference only.PMA60F-5-N
AC/DC CONVERTER 5V
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
PMA60F-5-N
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Series | PMA (60W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 12 A |
| Applications | Medical |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Efficiency | 83% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.31" L x 1.26" W x 3.23" H (134.9mm x 32.0mm x 82.0mm) |