PQA30-D24-S12-TH
Manufacturer
CUI Inc.Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Request for Quotation
PQA30-D24-S12-TH
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 36V Input
PQA30-D24-S12-TH
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters - |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Series | PQA30-T (30W) |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2.5A |
| Power (Watts) | 30W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Efficiency | 86% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm) |