PQP1-D24-D12-D
PQP1-D24-D12-D
PQP1-D24-D12-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PQP1-D24-D12-D
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 1W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 18V - 36V Input
Quick Inquiry
PQP1-D24-D12-D
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series PQP1-D
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 42mA, 42mA
Power (Watts) 1 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 77%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension 0.55" L x 0.55" W x 0.35" H (14.0mm x 14.0mm x 9.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
Base Product Number PQP1-D24
Voltage - Isolation 1.5 kV