PR1-1R8-JTW
PR1-1R8-JTW
PR1-1R8-JTW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PR1-1R8-JTW
  • Manufacturer
    RCD Components
  • Description
    RES 1.8 OHM 5% 1W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1.8 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Wirewound
Quick Inquiry
PR1-1R8-JTW
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RCD Components
Series PR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.8 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.225" Dia x 0.598" L (5.72mm x 15.20mm)