PR2-3R9-JBW
PR2-3R9-JBW
PR2-3R9-JBW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PR2-3R9-JBW
  • Manufacturer
    RCD Components
  • Description
    RES 3.9 OHM 5% 2W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
3.9 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Pulse Withstanding Wirewound
Quick Inquiry
PR2-3R9-JBW
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RCD Components
Series PR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3.9 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)