PRMC1-D5-S12-S
PRMC1-D5-S12-S
PRMC1-D5-S12-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PRMC1-D5-S12-S
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 1W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 83mA 4.5V - 9V Input
Quick Inquiry
PRMC1-D5-S12-S
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series PRMC1-S (1W)
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 83mA
Power (Watts) 1 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 77%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency EN
Standard Number 55024; 55032 Class A
Base Product Number PRMC1
Voltage - Isolation 3 kV