PS-18PLB-D4LT1-FL1E
PS-18PLB-D4LT1-FL1E
PS-18PLB-D4LT1-FL1E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PS-18PLB-D4LT1-FL1E
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
PS-18PLB-D4LT1-FL1E
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer JAE Electronics
Series PS
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 18
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.287" (7.30mm)