PS6MV55-104A3030
PS6MV55-104A3030
PS6MV55-104A3030
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PS6MV55-104A3030
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 100K OHM 0.1W J LEAD TOP
  • Delivery Services
100 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PS6MV55-104A3030
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PS6
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient ±1500ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)