PSE-1800-48
Manufacturer
CUI Inc.Description
AC/DC CONVERTER 48V 1800W
Request for Quotation
PSE-1800-48
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
PSE-1800-48
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Series | PSE-1800 (1800W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Front End |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 37.5 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | - |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 55°C |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Size / Dimension | 11.00" L x 4.00" W x 1.60" H (279.4mm x 101.6mm x 40.6mm) |
| Approval Agency | CE, cTUVus |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 1800W |