PSE-3000-54-B
Manufacturer
CUI Inc.Description
AC/DC CONVERTER 54V 3000W
Request for Quotation
PSE-3000-54-B
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Front End AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
PSE-3000-54-B
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Series | PSE-3000 (3000W) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 55.5 A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 94% |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Size / Dimension | 14.00" L x 4.00" W x 1.60" H (355.6mm x 101.6mm x 41.0mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 3000W |