PT10MH10-103A2020-E-S
PT10MH10-103A2020-E-S
PT10MH10-103A2020-E-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT10MH10-103A2020-E-S
  • Description
    TRIMMER 10KOHM 0.15W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
10 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
PT10MH10-103A2020-E-S
Series PT10
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)