PT10MV10-105A2020-S
PT10MV10-105A2020-S
PT10MV10-105A2020-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT10MV10-105A2020-S
  • Description
    TRIMMER 1M OHM 0.15W PC PIN TOP
  • Delivery Services
1 MOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT10MV10-105A2020-S
Series PT10
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1 MOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)