PT10MV11-104A2020-PM-S
PT10MV11-104A2020-PM-S
PT10MV11-104A2020-PM-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT10MV11-104A2020-PM-S
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 100KOHM 0.15W PC PIN TOP
  • Delivery Services
100 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT10MV11-104A2020-PM-S
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PT10
Packaging
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)