PT15LV02-502A2020-S
PT15LV02-502A2020-S
PT15LV02-502A2020-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT15LV02-502A2020-S
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP
  • Delivery Services
5 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT15LV02-502A2020-S
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PT15
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)