PT15NV12-105A2020
PT15NV12-105A2020
PT15NV12-105A2020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT15NV12-105A2020
  • Manufacturer
    Amphenol Piher Sensing Systems
  • Description
    TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN TOP
  • Delivery Services
1 MOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PT15NV12-105A2020
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Amphenol Piher Sensing Systems
Series PT-15
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 1 MOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.406" Dia x 0.236" H (10.30mm x 6.00mm)