PT40-10000PSIG-2-5-2-25
PT40-10000PSIG-2-5-2-25
PT40-10000PSIG-2-5-2-25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT40-10000PSIG-2-5-2-25
  • Manufacturer
    NOSHOK, Inc.
  • Description
    High Accuracy Fixed Range Pressu
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylinder, Threaded
  • Delivery Services
Pressure Sensor 10000PSI (68947.57kPa) Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 0 V ~ 10 V Cylinder, Threaded
Quick Inquiry
PT40-10000PSIG-2-5-2-25
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Pressure Sensors-Transducers -
Manufacturer NOSHOK, Inc.
Series PT40
Packaging Bulk
RoHS Status
Base Product Number -
Applications Industrial Automation
Pressure Type Gauge
Operating Pressure 10000PSI (68947.57kPa)
Output Type Analog Voltage
Output 0 V ~ 10 V
Accuracy ±0.125%
Voltage - Supply 14V ~ 30V
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT