PT65326L254
PT65326L254
PT65326L254
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PT65326L254
  • Manufacturer
    APEM Inc.
  • Description
    SW ROTARY DIP OCTAL 0.15A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch Octal 8 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 150mA 24VDC
Quick Inquiry
PT65326L254
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer APEM Inc.
Series PT65
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Octal
Number of Positions 8
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Actuator Level Raised
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features Sealed - Flux Protection
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Body Material Thermoplastic
Length 0.394" (10.00mm)