PT8420-0050-111-1510
PT8420-0050-111-1510
PT8420-0050-111-1510
  • Delivery Services
Resistive Sensor Linear Position String Potentiometer Connector
Quick Inquiry
PT8420-0050-111-1510
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Position Sensors - Angle-Linear Position Measuring
Manufacturer TE Connectivity Measurement Specialties
Series PT8
Packaging Bulk
RoHS Status
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 1270.00mm (0 ~ 50.00")
Output 4mA ~ 20mA
Output Signal Clockwise Increase
Actuator Type String Potentiometer
Linearity -
Resistance -
Resistance Tolerance -
Voltage - Supply 14V ~ 32V
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Connector
Operating Temperature -40°C ~ 90°C