PTN06-B50CB20
PTN06-B50CB20
PTN06-B50CB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN06-B50CB20
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE
  • Delivery Services
50 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
PTN06-B50CB20
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Same Sky
Series PTN06
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 50 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTN06-B50CB10 PTN06-B50CB20-H PTN06-B50CC20 PTN06-B01CB20
Part Number PTN06-B50CB10 PTN06-B50CB20-H PTN06-B50CC20 PTN06-B01CB20
Manufacturer Same Sky Same Sky Same Sky Same Sky
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE TRIMMER 50KOHM 0.15W PC PIN SIDE TRIMMER 1K OHM 0.15W PC PIN SIDE