PTN06-D20CB20
PTN06-D20CB20
PTN06-D20CB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN06-D20CB20
  • Description
    TRIMMER 20K OHM 0.15W PC PIN TOP
  • Delivery Services
20 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTN06-D20CB20
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 20 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTN06-D20CB20-H PTN06-D01CB20 PTN06-D01CB20-H PTN06-D02CB20
Part Number PTN06-D20CB20-H PTN06-D01CB20 PTN06-D01CB20-H PTN06-D02CB20
Manufacturer Same Sky Same Sky Same Sky Same Sky
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TRIMMER 20K OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 1K OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 1K OHM 0.15W PC PIN TOP TRIMMER 2K OHM 0.15W PC PIN TOP