PTN15-E10HC10
PTN15-E10HC10
PTN15-E10HC10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN15-E10HC10
  • Description
    TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN TOP
  • Delivery Services
10 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTN15-E10HC10
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance ±10%
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)