PTN15-E10NB20
PTN15-E10NB20
PTN15-E10NB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTN15-E10NB20
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN TOP
  • Delivery Services
10 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
PTN15-E10NB20
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer Same Sky
Series PTN15
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient -
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Carbon
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute PTN15-E10NB20-H PTN15-E10NC10 PTN15-E01NB10 PTN15-E01NB20
Part Number PTN15-E10NB20-H PTN15-E10NC10 PTN15-E01NB10 PTN15-E01NB20
Manufacturer Same Sky Same Sky Same Sky Same Sky
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN TOP TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN TOP TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN TOP TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN TOP