PV-5A10F85L
PV-5A10F85L
PV-5A10F85L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PV-5A10F85L
  • Manufacturer
    Eaton - Bussmann Electrical Division
  • Description
    5 AMP 1500V DC SOLAR FERRULE 10
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cartridge, Non-Standard
  • Delivery Services
5A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
PV-5A10F85L
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
Series PV
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating - AC -
Response Time -
Applications Electrical, Industrial
Features -
Class gPV
Approval Agency -
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 30kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.406" Dia x 3.346" L (10.30mm x 85.00mm)