PWWR0013F250RK9
PWWR0013F250RK9
PWWR0013F250RK9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PWWR0013F250RK9
  • Manufacturer
    RESI
  • Description
    250 OHMS 1% 13W 100PPM/
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
250 Ohms ±1% 13.5W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Quick Inquiry
PWWR0013F250RK9
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RESI
Series PWWR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 250 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 13.5W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.374" Dia x 1.949" L (9.50mm x 49.50mm)