PWWR0016F47R0K9
PWWR0016F47R0K9
PWWR0016F47R0K9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PWWR0016F47R0K9
  • Manufacturer
    RESI
  • Description
    47 OHMS 1% 16W 100PPM/
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
47 Ohms ±1% 16W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Quick Inquiry
PWWR0016F47R0K9
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RESI
Series PWWR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 16W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 370°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.453" Dia x 2.028" L (11.50mm x 51.50mm)